farzad bayan

آموزش ساخت طناب مارپیچی با گره های پیچ پیچی

توسط فرزاد بیان

دو هفته پیش بود که از طرف آیدا، خواننده محترم بغبغو، ایمیلی به دستم رسید. پرسیده بودند که «چطور میشه طناب های تزیینی درست کرد؟» این عکس هم همراه ایمیلشون بود.

ابتدا شروع کردم به تحقیق و جستجو در مورد این گره ها و یکسری مطالب آموزشی جمع کردم… بالاخره با کمک گرفتن از همه ی مطالب پراکنده ای که پیدا کرده بودم، تونستم طرز ساخت طناب های مارپیچی رو یاد بگیرم تا در این آموزش به شما یاد بدم!

ساخت این طناب ها برای خودم هم جالب بود و فکر می کنم استفاده های دکوری و تزیینی زیادی بشه ازشون کرد. توی دکور مغازه ها، قهوه خونه های سنتی و…، طرز ساخت خیلی ساده ای هم داره و در کمتر از نیم ساعت می تونید یاد بگیرید و بسازدیش!

در ویدئوی زیر – که توسط برادرم فرید اجرا شده – با طرز ساخت این طناب های مارپیچی جالب به طور کامل آشنا میشید:

← دانلود ویدئو (۸.۵mb)

اگه به هر دلیلی مایل به دیدن فیلم نیستید، می تونید مراحل زیر رو دنبال کنید:

وسایل مورد نیاز

  • چهار تا پنج متر طناب: بسته به طول رشته نهایی، می تونه کمتر یا بیشتر از این مقدار باشه.  من توی بازار چند مدل طناب پیدا کردم: یک مدل بود محکم، کلفت و قطور. یکی متوسط و دیگری نازک؛ که من نازک رو انتخاب کردم. دقیقا نمی دونم چند متر هست، قیمتش سه هزار تومن شد. همچنین اگه بگردید از این مدل نازک تر هم پیدا میشه.
  • قیچی یا تیغ: برای برش طناب

برش طناب

دو تا رشته ی دو متری طناب ببرید. همونطور که گفتم، بسته به قطر طناب، و طول طناب نهایی مد نظر، می تونید رشته ها رو بلند تر و یا کوتاه تر از این مقدار بگیرید.

*تجربه ثابت کرده همیشه بهتره بیشتر از اون مقداری که فکر می کنید نیاز دارید، ببرید!

تا کردن طناب ها

هر رشته طناب رو به صورت جداگانه تا کنید؛ ولی نه از وسط! اگه از وسط تا کنید، آخر کار، کلی از طناب هدر میره. بهتره به صورت نا متقارن تا کنید. مثلا طوری که یک طرف چهار-پنج برابر طرف دیگه باشه.

گره زدن طناب ها به هم

چطور دو تا طناب معمولی رو به هم گره می زنید؟ خیلی ساده، همونطوری این دو تا طناب دو رشته ای رو به هم گره بزنید. با این کار چیزی شبیه به یک قلاب درست میشه.

گره زدن رشته ها

حالا نوبت می رسه به مرحله اصلی کار، یعنی گره زدن رشته ها به هم. کاری که باعث میشه طرح پیچ دار ما تشکیل بشه.

الان چهار تا رشته از طناب اصلی آویزان هستن. دو تا رشته وسطی رو کنار هم، به سمت پایین، رشته چپ رو کمی به سمت چپ و رشته راست رو کمی به سمت راست بیارید. درست به این صورت:

ابتدا رشته سمت چپ رو، از رو بیارید سمت راست:

و از زیر رشته سمت راستی رد کنید:

سپس، رشته سمت چپ رو از زیر دو تا رشته وسطی، و از روی رشته سمت راستی رد کنید:

حالا فقط کافیه دو تا رشته چپ و راستی رو بکشید:

خوب که بکشید و محکمشون کنید، اولین گره ی طناب ساخته میشه:

به همین راحتی! دیگه فقط کافیه همین روش رو تکرار کنید و تا جایی که طول طناب می رسه، تعداد گره ها رو افزایش بدید. خواهید دید که گره ها خود به خود به صورت پیچ دار پشت سر هم ردیف میشن!

اگه خواستید، می تونید قسمت های اضافی آخر طناب رو هم ببرید. مثلا من یکی از چهار رشته آخر طناب رو که یکم کوتاه تر از بقیه بود بریدم و واسه همینه که توی عکس بالا می بینید که سه تا رشته از آخر طناب آویزان هست.

← من این روش رو به کمک این آموزش و این ویدئو یاد گرفتم.

♥ شما هم می تونید آموزش های درخواستی تون رو از طریق صفحه “درخواست آموزش” با من در میون بزارید. همچنین در صفحه “برای بغبغو بنویسید” منتظر دریافت آموزش های خوب شما هستم!

*نسخه انگلیسی این آموزش هم اینجا منتشر کردم.

من فرزاد بیان هستم. عاشق یاد دادن و یاد گرفتنم. کارهای بیشتر من رو می‌تونید در کانال تلگرامم دنبال کنید:
https://t.me/Bayanz

همچنین:

بــه اشــتراک بـگذاریـد
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+
پیوستن به کانال ←

الگوی دستبند نخی

خواندنی‌ها

معرفی کتاب